zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Chmel to není jen pivo, má významné léčebné účinky

Pavlína Klaudová
29.02.2024

Chmel není jen rostlinou pivařů. Prostě a jednoduše patří do tradičních receptur lidového léčitelství. Kromě naturopatie má rovněž využití v kosmetice. Nejdříve se však používal jako ochucovadlo. V dnešní moderní době je zajímavým pomocníkem například při poruchách spánku či podporu ženského zdraví.

Zázračné chmelové šišky znali již Římané

Chmel popínavý (Humulus lupulus) byl znám již ve starém Římě. Do Evropy se do dostal v 7. století, pro léčbu začal být vyhledávaný o tři století později převážně jako uklidňující prostředek pro dospělé i děti. V současném bylinkářství a naturopatii se využívá zevnitř i zevně. Převážně jako sedativum, v managementu menopauzálních potíží a podpora některých druhů hormonálních rakovin u žen, při trávicích křečích. V bylinářství se používají pouze samičí květy. Sklízí se, když dosáhnou zralosti, a poté se nechají uschnout.  Chmel lze indikovat ve formě nálevů, prášků, extraktů, mateřské tinktury. 

Bylinkáři a naturopaté, kteří doporučí chmel jako léčebný prostředek by měli upozornit na kontraindikace. Jeho použití při léčbě hormonálně závislých rakovin u žen je potřeba provádět opatrně a s důrazem možných kontraindikací na další léčbu kvůli toho, že funguje jako fytoestrogen. Chmel by neměl být používán 14 dní před plánovaným chirurgickým zákrokem z důvodu možné interakce s anestetiky. 

Není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Lidé, kteří trpí bipolární poruchou nebo depresivními stavy by jej neměli užívat chmel bez konzultace s ošetřujícím lékařem. Může vykazovat interakce s prášky na spaní, léky na epilepsii, antidepresiva, opiátová analgetika, antipsychotická neuroleptika, antihistaminika.

Kdy se obvykle používá:

  • Při nespavosti, protože má uklidňující účinek.
  • Při poruchách chuti k jídlu.
  • U poruch a stavů, spojených s ženským klimakteriem.
  • Napomáhá uklidnit žaludeční potíže nervového původu. 
  • Doporučuje se při dně. 
  • Působí jako antioxidant a protizánětlivý agent.
  • Je výborným zdrojem fytoestrogenů. 
  • Využívá se u poruch libida a předčasné ejakulace. 
  • Doporučuje se při bolestech pohybového aparátu. 

Chmel jako kosmetická surovina

V kosmetice funguje chmel jako prostředek pro opravu křehké pokožky. Extrakt, který je používaný v tělové, pleťové i vlasové kosmetice je bohatý na složky esenciálních olejů včetně terpenů a seskviterpenových sloučenin, jako je humulen, miracen, fernezen a karyofylen. Obsahuje také fenolové kyseliny, taniny, flavonoidy a chalkony. Mezi nejdůležitější látky obsažené v chmelovém extraktu patří xanthohumol, který má silné antioxidační účinky. 

Protože vyniká antioxidační aktivitou, je doporučovaný jako anti-agingový prostředek a pro pokožku, která bojuje s projevy ekzému, saboreické dermatitidy, lupénky. Díky obsahu lupulonu a xanthohumolu, které mají dobré protizánětlivé působení je rovněž vyhledáván jako kosmetická surovina proti projevům akné. Chmel se používá v rámci vlasové kosmetiky jako bojovník proti lupům a vypadávání vlasů.  

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govthenaturopathicherbalist.commdpi.com

Autor: Pavlína Klaudová

Výchova nevýchovou aneb vyměňte vynucenou autoritu za trochu porozumění
Jak podpořit krevní oběh přírodní cestou

Další články