zdroj: pixabay.com
Pocení

Tipy z bylinkové lékárny proti nadměrnému pocení

Michaela Chylková
30.07.2015

Pocení je přirozeným a pro člověka nezbytným procesem, díky němuž tělo reguluje tělesnou teplotu a vyměšuje řadu odpadních látek. Je zcela běžné se více potit v horkém počasí, při tělesné námaze, stresu a horečce. Ovšem nadměrné pocení (hyperhidróza) může být i příznakem překyselení organismu či nemoci. Jak si při pocení pomoci přírodní cestou? To se dozvíte v dnešním článku.

Příčiny nadměrného pocení

Nadměrné pocení může mít řadu příčin - od vnějších vlivů, stresu až po dysfunkci štítné žlázy. V mnohých případech může být projevem potravinové alergie a překyselení organismu způsobené konzumací některých nápojů a potravin (káva, alkohol, kořeněná jídla, sladkosti). Zvýšené pocení může souviset i hormonální dysbalancí spojenou s klimakteriem, obezitou, menstruací, chronickou infekcí apod.

Lokální pocení (hyperhidróza)

Spousta z nás trpí také tzv. lokální hyperhidrózou, která často souvisí se špatnou životosprávou a duševní nerovnováhou. Jedná se o nadměrnou činnost potních žláz, a to nejčastěji v oblasti chodidel, dlaní, podpaží a beder.

Nadměrné pocení je opravdu nepříjemnou záležitostí, která se dotýká nás samotných i okolí. Pojďme si říci pár tipů, jak pocení zmírnit, nebýt "cítit" a být nejen v létě ve větší psychické pohodě.

Tipy proti pocení z přírodní lékárny

Šalvěj proti pocení - do čaje i do koupele

Nejznámější bylinkou účinnou v boji proti pocení je bezpochyb šalvěj. Pocení zmírní popíjení zhruba tří šálků šalvějového čaje během celého dne. Je možné připravit si také šalvějovou koupel. 6 hrstí sušené šalvěje zalijeme 2 litry horké vody a necháme 20 minut louhovat. Poté bylinkový nálev scedíme, přilijeme do napuštěné vany a už si jen užíváme bylinkami provoněnou koupel.

Bylinky proti nočnímu pocení

Další z bylinkových čajů by měli popíjet zejména ti, které trápí noční pocení a moc dobře znají nepříjemné probouzení se v potem promáčené posteli. Na čaj proti pocení budeme potřebovat 50 g natě vřesu a zlatobýlu, 20 g natě šalvěje, 30 g natě rozrazilu a přesličky a 10 g plodů borůvek. Připravenou směs zalijeme 0,5 l vroucí vody, přikryjeme pokličkou a louhujeme 20 minut. Bylinkový čaj proti nočnímu pocení popíjíme během celého dne.

V případě nočního pocení z důvodu intolerance na některé potraviny a hyperfuknce štítné žlázy se doporučuje mykoterapie (léčba houbami), osvědčené jsou přípravky s výtažky z žampionu a houževnatce. Noční pocení spojené s klimakteriem (přechodem u žen) je pak řešeno podáváním fytoestrogenů (nejlépe v podobě extraktu z květů jeřábu ptačího).

Pocení zmírní jablečný ocet a jedlá soda

Pocení tlumí i jablečný ocet, který použijeme jako přírodní antiperspirant. Jablečný ocet naneseme do podpažní jamky a rozetřeme, už jen pár kapek výrazně zeslabí a zneutralizuje zápach potu. Z jablečného octa můžeme připravit i osvěžující koupel, stačí přidat 1 hrnek octa do vany s teplou vodou. Stejně tak můžeme použít i jedlou sodu (koupel, podpaží).

Přeslička jako prevence pocení a mykóz

Jako prevenci pocení lze každé ráno vypít hrnek čerstvého přesličkového čaje. Pokud nás trápí pocení nohou a časté mykózy, stojí za vyzkoušení přesličková tinktura. Připravíme si 150 g přesličky, 30 g dubové kůry a 200 ml lihu. Bylinky vsypeme do lahvičky, přilijeme líh a směs necháme 2 týdny louhovat. Tinkturu přecedíme, přelijeme do nádoby z tmavého skla a každý večer po umytí potíráme tinkrutou chodidla a prostory mezi prsty.

Rajčatová koupel proti nadměrnému pocení

Lázeň z rajčat? To by napadlo málokoho, ale přesto má silný účinek právě proti nadměrnému pocení a nepříjemnému tělesnému pachu. Do vany s teplou vodou přilijeme 3 litry rajčatové šťávy a 15 minut v ní relaxujeme. Tělo po rajčatové koupeli opláchneme vlažnou vodou.

Dubová kúra proti pocení nohou

Trápí-li vás nadměrné pocení nohou, které často provází nepříjemný zápach, vyzkoušejte dubovou kúru. Připravíme ji z 1 kg kůry mladých větví a 3 litrů vody, až hodinu ji povaříme, poté scedíme. Dubovou kúru vlijeme do lavoru a nohy do ní na 15 -20 minut ponoříme. Opakujeme i několikrát do týdne (podle potřeby).

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Muži v přechodu aneb mužské klimakterium
Borelióza aneb když se přisaje klíště

Další články

Co je to bypass?
Nemoci a léčba

Co je to bypass?

26.06.2015

Slovo by-pass znamená v angličtině něco jako obchvat nebo objížďku, v medicíně v přeneseném významu však jde o označení uměle vytvořené cévní spojky na koronárních tepnách.